Od Cyji do gitary elektrycznej czyli od folkloru do bluesa

Założeniem projektu „Od cyji do gitary elektrycznej czyli od folkloru do bluesa” jest popularyzacja folkloru z różnych regionów Polski oraz zachęcanie do głębszego poznania polskiego folkloru muzycznego i twórczości ludowej Górnego Śląska.

I odsłona projektu miała miejsce we wrześniu 2011 na skwerze przy MDK Batory.

Była to jedyna okazja, aby wysłuchać pieśni ze zbiorów Adolfa Dygacza- etnografa, muzykologa, który zajmował się gromadzeniem materiałów folkloru muzycznego naszego regionu. Misją Adolfa Dygacza było ocalić je od zapomnienia. Pieśni wykonane były w różnych aranżacjach muzycznych- od dawnego folkloru po ich współczesne wykonania w rytmie bluesa. Gospodarzem wydarzenia był Zespół Pieśni i Tańca „Chorzów”, który do współpracy przy koncercie zaprosił uznanych muzyków z kręgu bluesa- . Marka Makarona „Motykę” oraz zespół Around The Blues.

Koncert miał wymiar muzyczny jak również edukacyjny. Hajduczanie mieli okazję wysłuchać krótkich opowiadań, o tym, jak w miarę upływu lat zmieniała się śląska muzyka ludowa.

Jak śpiewano i grano kiedyś- używając do tego celu różnych narzędzi gospodarstwa domowego oraz w późniejszych latach- kiedy to grano na cyjach, harmoniach i cajgach, do dnia dzisiejszego, kiedy pieśni ludowe grywane są praktycznie na wszystkich instrumentach w różnych aranżacjach i stylach muzycznych.

Dla dzieci i młodzieży stworzyliśmy dwie strefy warsztatowe: Strefę Twórczości Własnej, gdzie dzieci wykonywały gitary z tektury, korale z papieru, oraz wianki według własnych upodobań i wyobraźni oraz Strefę Plastyki, co pozwoliło nam stworzyć mural na ceglanej ścianie skweru. Na muralu można dostrzec elementy infrastruktury naszego miasta: Teatr Rozrywki, Budynek MDK „Batory”, Huta „Batory”, stadion Klubu Sportowego RUCH. Zostało również wymalowane logo Klubu Sportowego RUCH- do tego przedsięwzięcia zostali zaangażowani kibice chorzowskiego klubu.

Do całej tej akcji włączyli się rodzice, dziadkowie, którzy bawili się wspólnie z dziećmi co spowodowało pełną integrację naszej małej hajduckiej społeczności. Motywem przewodnim warsztatów był blues i folklor.

Podczas pierwszej odsłony projektu„Od cyji do gitary elektrycznej czyli od folkloru do bluesa” skupiliśmy się na śląskich pieśniach ludowych. Ponieważ założeniem projektu jest, że będzie realizowany cyklicznie co roku we wrześniu, podczas kolejnej odsłony przenieśliśmy się w region Beskidu Żywieckiego.

23 września 2012 roku na scenie gościliśmy zepoły;

Zespół Regionalny „Mały Haśnik” z Żabnicy, Kapelę Regionalną „Maliniorze”z Brennej. Zespoły w naszej dzielnicy zaprezentowały swój rodzimy folklor. Wśród wykonawców znaleźli się również Joanna Pilarska oraz Jan Gałach oraz Orkiestra KWK Knurów.

W strefie animacji dzieci miały okazję wziąć udział w plenerowych grach planszowych, quizach, oraz warsztatach podczas których z różnych materiałów tworzyły ubiory dla góralki oraz bacy.

Motywem przewodnim tego projektu jest kultura ludowa, folklor oraz blues

zobacz ulubione
do góry